Pojetí adaptace

Napsal Astroesoterickaspol.bloger.cz (») 15. 12. 2009 v kategorii Tzv. duševní; sociální apod., přečteno: 1620×
opal-hnedo-ruzovy220.jpg

Různé náhledy

- Pavlovovská psychologie: nejdůležitější funkcí mozkové kůry je zabezpečování - "adaptace, přizpůsobování, vyvažování organismu jako celku s vnějším prostředím" a to tak, že se vytvářejí nejvyšší a nejsložitější formy součinnosti organismu s obklopujícím jej světem" [Ivanov-Smolenskij].

- Podle behavioristické psychologie: jde o proces, jimž se organismus přizpůsobuje aktuálním potřebám dané chvíle. Tím se vytváří řada návyků, které slouží jedinci i které mu diktuje společnost. Maladaptaci chápou jako návyky, které neodpovídají potřebám dané situace (zlozvyky).

- Psychoanalytická psychologie: adaptace je podmíněna pudy, potlačenými přáními, nevědomými komplexy. Tyto podvědomé síly = psychické faktory, se projevují většinou transformovaně v symbolických aktech, snech, neurotických symptomech či složitých adaptačních mechanismech jako: sublimace, projekce, racionalizace. Takové pojetí říká, že jedinec nemůže podstatněji ovlivnit síly v nitru. ....

- Dle Hanse Selyeho: endokrinolog a světoznámý kanadský lékař maďarského původu, rodák z Komárna říká, že stres, tedy česky psychická zátěž, obsahuje prvek fyzikální, biologický, psychologický i sociologický. Pojmu užívá k označení stavu napětí, vyvolaného zátěží nebo k označení deformace vznikající tímto způsobem. H. Selye navazuje na Bernardovu - Cannonovu koncepci adaptace a homeostázy a na svůj endokrinologický výzkum. Považuje stress za stav, kdy organismus selhal poté, co vyčerpal normální mechanismy homeostázy.

Z počátku se klonil k svému názoru, že stres vzniká opotřebováním organismu v daném čase (1966).

Později (po 1982) definuje: Stres je stav projevující se ve formě specifického syndromu, který představuje souhrn všech nespecificky vyvolaných změn v rámci daného biologického systému".

- Charvát (1969): "stav, ve kterém se nachází živý systém při mobilizování obranných nebo nápravných zařízení, jmenujeme zátěží".

Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a jedna