Percepční teorie (Kutash a Ittelson)

Napsal Astroesoterickaspol.bloger.cz (») 24. 2. 2010 v kategorii Tzv. duševní; sociální apod., přečteno: 1844×
kristal2-250.jpg

Oba předpokládají (1961), že míra percepční flexibility jde ruku v ruce s mentálním zdravím a naopak dochází k psychoneurózám.

Například: když si nevědomky vytvoříme poznatek o pravidelném pokoji, který nyní není takový, pak v něm zkomolí vnímání jakéhokoliv předmětu, aby získala původní percepční jistotu. Ale když ji dáme ukazovátko a ona si zjistí místnost a vše v ní, dojde k pravdě. Rychlost, s níž ji nabude = učí se, je indexem osobnostní percepční flexibility.

Jestli dítě žilo v konfliktní rodině, osvojilo si jisté percepční domněnky. Ty se staly charakteristickými percepčními distorzemi. Druhotně pak vznikají distorze ve vnímání těch prvků, které se dostanou do souvislosti s původními patogenními konflikty. Vytváří se percepční rigidita, charakteristická pro neurotiky.

Percepční distorze se zdá oběma badatelům základním kamenem nevyrovnaného chování, maladaptace. Takový člověk vnímá vše zkresleně. A ve snaze se tomu přizpůsobit má jmenované potíže.

Proto potřebuje “znovuprožít” nezkresleně všechny původní chybné situace a následně i další situace, kterými si přivodil sekundární distorzi.

Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Skoropsycho:) z IP 89.176.101.*** | 24.2.2010 21:33
Článek má určitě zajímavý název,ale text je trochu nepřehledný a nevím přesně o čem článek je, trochu mi chybí i použitá literatura by se šiklasmile Ale pěkná snaha
Laicky lze chápat jako pružnost s jakou se člověk dokáže přizpůsobovat čemukoliv, bez stereotypů např. převzatých z rodiny.. Díky za uznání, text jsou v psychologické literatuře k mání.smile

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a nula