Nechtík lekárský Slov. + Calendula officinalis Latinsky.
Obsahuje tolik látek, že by měla patřit k prioritám v Domácím lékařství. Viz. > Menu > 5.Bz Zdravý styl, kde je popis rozdílů a přípravy různých domácích hojicích a léčivých přípravků..
Odborná literatura uvádí: kalendulosid, karotenoidy, flavonoidy, salicylová k., saponin, silice, polyacetylenové sloučeniny (jako nejdůležitější entity jejich léčebných schopností). Má zánětlivé, protibakteriální a granulační působení, dále protikřečové, žlučopudné a potopudné účinky. Dnešní medicína z ní používá: čajovou drogu sušenou, tekutou šťáva, tinkturu, extrakty, masti, přípravky pro obklady.
Něco si VŠAK můžeme udělat sami.
......................................................................................
Léčivá je celá. Má žlutooranžová květenství a protože se pěstuje i jako okrasná v zahradách, říká se ji také M. zahradní. Lidové názvy: bylina deště, bylina studentská, bylina smrti, bylina bradavic.
Bylinu doporučuje ode dávna mnoho autorů jako čaj na velkou řadu nemocí: od rakoviny, přes čistění krve, vodnatelnost, střevní a močové potíže, zánět tlustého střeva až po žaludek.. dlouhodobě.
1. Mast: do 0,5 kg rozehřátého vepřového sádla hodíme hrst nasekaných stonků, listů i květů. Zpěníme, odstavíme. Druhý den přihřejeme tak, aby se dalo filtrovat přes lněné plátno aj. Aplikuje se na žilnatá místa, na záněty žil, na vředy od křečových žil, na spáleniny a omrzliny a na prsa při tam rakovinných bulkách. Na rány po operacích - snižuje napětí kůže a výrazně hojí.
2. Mast: rozetřou se čerstvé listy, stonky a květy v másle stěrkou na dřevěné aj. podložce. Používá se stejně.
Tinktura (alkoholický roztok): hrst květů se louží v litru koňaku apod. a po 5 týdnech se ředí převařenou vodou na slabý roztok. Zmenšete si množství na 10 dílů vody a 1 díl alkoholického přecezeného výluhu (ztráta objemu je zanedbatelná), získáte cca 5% roztok (může být i slabší aby nepálil, ale dezinfikoval) a ten mažete z vně: na hnisavá a rakovinná místa, na nádory a boule, bércové vředy, proleženiny a pohmožděniny svalů.
Používá se: jinde > k barvení v potravinářství (másla, sýrů..) a v kosmetice (k zvýšení ozdravných regeneračních schopností).