Podobně jako kopřiva, také Podběl (a petrklíč, pampeliška, jitrocel patří k bylinám, které čistí krev, a tedy nedochází k ukládání škodlivých látek v těle, tím se odstraní oční poruchy, záněty kloubů, revmatismus, dna, ad..).
Podběl léčivý = Tussilago farfa (překlad z latiny znamená z tussis = kašel a ago = odháním).
Obsahuje faradiol (uvolňuje hleny tím že jeho prostřednictvím vzniká sliz jež chrání sliznice), třísloviny, inulin, tanin, hořčin, bílkoviny, fytosteroly a silice. Má protizánětlivé účinky, vhodný jako ústní voda. Je také mírně protiprůjmový.
Odvar z čerstvých listů: na koupele při otékání nohou.
Vylisovaná šťáva z listů: se kape do uší, když jsou tam bolesti.
Mast z listů: se používá při zánětech žil (vymačkaná šťáva se spojí s trochou smetany).
Listy čerstvé: přikládáme na bolestivé klouby, na artrózy, na místa s dnou, revmatem a na místa po úrazu ale i na nehojící se rány, ekzémy, vředy a na záněty žil (omyté ve studené vodě, bez řapíků se položí horní zelenější lícovou stranou ve dvou vrstvách a připevní obinadlem, přes něj něco teplého suchého - např. vlněného k prohřátí na několik hodin).
Čaj z květů: léčí bronchitidu, astma, nemoci pohrudnice, katary jícnu a tuberkulózu v počátku.
Čaj z listů i květů: proti zahlenění i kašli.
Květenství i listy se laikovi suší nesnadno, obsahují dost vody a proto si je raději kupte. Listy si můžete splést s jinými (rostou až když už květenství odkvetla). Sušená rostlina musí mít žlutá květenství a zelené listy. Teplota k sušení nesmí přesáhnout 35°C.