"Všeho moc škodí".
Jestli děláme práci tak jako by to byl náš koníček, je to nejlepší postoj k ní.
Stresujícím způsobem na lidi působí:
- zvýšení osobní odpovědnosti (přijede návštěva na pracoviště a já se budu prezentovat za podnik ukázkou práce na chemické aparatuře...).
- unáhlené obdržení úkolů a časové omezení, tlak (do zítřka nutno udělat inventuru kabinetu ve škole..).
- činnosti mimo svou profesi; administrativní, organizační ad. (kromě běžných rozborů vzorků nutno "popisovat skleničky, zapisovat do sešitů, do počítače, předávat dalším spolupracovníkům, kteří už na ně čekají aby udělali jiné úkony,"..
- neúměrné množství povinností (jesle: mnoho dětí, uhlídat je ve všech prostorách včetně WC, při jedení, spaní, přebalit a nakrmit, předat Komu? mít plné moci resp. pro některé jedince atd.).
Velká zodpovědnost může přivodit: vředy, srdeční a oběhové problémy.. dechové (úzkost)..
Velká zátěž doléhá na střední kádry, které pracují mezi podřízeným-nadřízeným..(vedoucí odbočky pro roznos letáku má své výkonné podřízené a svého např. v Praze nadřízeného celé společnosti..).
Náročné je, když práce závisí na spolupráci s jinými, kteří nemusí projevovat dostatečnou ochotu.. (v laboratořích..).
Zvýšené počáteční nároky vyvolá nově zavedená metoda, či nové pracovní činnosti.. (zavedení počítačového programu k vypisovaní blanketu vysvědčení ve školách aj.).
Přetížení vyvolá nedostatek odpočinku (střídavé směny, či 12 hodinové služby s dojížděním...), nedostatek satisfakce z práce.. sysifovský komplex (mnoho úsilí a málo uspokojení).
Lidé kteří neustále myslí na svou práci (zejm. muži), dále perfekcionalisté, ambiciózní, příliš svědomití - trpí častěji nemocemi (vážnými) než ostatní.
"Všeho moc škodí".