Dietetika duše..

Napsal Astroesoterickaspol.bloger.cz (») 22. 3. 2009 v kategorii Tzv. duševní; sociální apod., přečteno: 1606×
154-ze-srdce-26-4-8.gif

Lidé jsou zaměstnání v manuální, duševní a službu poskytující, tzn. terciární sféře. Přesto že v podstatě tělesné dřiny ubylo, stouply nároky na psychiku. Lidé v profesích: lékař, učitel apod. působí přímo na člověka a proto na jejich psychickou kondici, jež musí vědomě zvládat, nároky rostou. Jejich sociální úspěšnost je adaptabilitou přímo dána, jejich zdraví rovněž.

Stresorů přibývá. Nahromadění lidí, zmenšení prostoru pro jednotlivce, shon a spěch, nároky ad. Počet psychosomatických potíží vzrůstá, to nutí k nalezení jakési duševní rovnováhy, čili hygieny.

Duševní hygiena je kategorie vědy psychologické. Její uvedení do praxe je však nutné pro každého z nás a proto doufám, že budou články v této sekci i zdravotním přínosem pro Vás. Na stresové zátěže umírá jako na příčinu jiných potíží většina lidstva ve velmi kumulovaných oblastech a městských aglomeracích /některé státy, mnoha města větší/. Intenzivní praktické počátky u nás, i jinde jsou kladeny mezi 1960-70 léta. Předcházely snahy v 18. i v 19. st. u Hufelanda “hygiena duše nebo také dietetika duše”. Značné poznání přináší až Clifford W. Beers v “Duše” 1908 po tříleté praxi v americkém ústavu pro duševně choré mladistvé pacienty. On a jeho předchůdci F.Pinel, francouzský lékař-psychiatr, a Dorothea L. Dixonová, učitelka z Bostonu se zasadili za lidštější chování k postiženým, odnětí pout.

Světová federace duševního zdraví založena 1948 v Londýně, od 1963 přemístěna do Ženevy, byla výsledkem jejich úsilí.

Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a dvanáct