9. POZITIVNÍ PŘÍSTUP K LIDEM V UČENÍ BIBLE

Napsal Astroesoterickaspol.bloger.cz (») 1. 8. 2011 v kategorii Pedagogika, přečteno: 1296×
snimek-109be.jpg

ČÁST B

Zdůraznění výchovné roviny.

...................................................

Láska je silnější než smrt, silnější než strach ze smrti. Jen díky jí, díky lásce se život udržuje a rozvíjí.
       /Turgeněv/

Jaký postoj máme k lidem zaujímat? V Bibli je na toto téma množství pokynů. Apoštolove jsou poučováni svým Mistrem v mnoha podobenstvích i přímo, že každý člověk je bližní. Kdykoliv mu mají být nápomocni, stále odpouštět, nepotupovat, nekritizovat, nepomlouvat, mít druhého za důstojnějšího sebe, činit lidem tak, jak by si to sami přáli. Oproti SZ (Starému Zákonu) zde nejsou na nepřátelé svolávány pohromy, ale právě ve vztahu k nim se učíme lásce a modlitbám za jejich štěstí.

Někdy je nám někdo nesympatický a díky tomu pocitu by se dále mohly odvíjet negativní interakce. Ze zkušenosti vím, jak by nás naše podvědomé emoce často oklamaly. Nelze stavět na iracionálních pocitech. Když se na věc podívám konstruktivně, člověka více poznám, dám-li mu k tomu především příležitost. A později se mohu jen divit, odkud se při prvním setkání ta matoucí antipatie vzala. Vlastně bych si intrapsychicky stvořila "nepřítele" na základě ničeho a dále zbývá jen krok k tomu, uvěřit v absurdno. Neuškodí mi pokora, opatrnost a nedůvěra ke svým pocitům. Ukvapené rozhodování není nejlepší způsob, jak se dohovořit s okolím.

Ježíš učí: "Dobrý člověk z dobrého pokladu svého srdce vynáší dobré. Neboť z hojnosti srdce mluví ústa jeho" (Citováno z Lukášova evangelia).

Jestli chceme vědět, co má člověk v srdci, jaký je pod maskou, využijme Ježíšovy rady a zaposlouchejme se citlivě do verbálního monologu nebo dialogu v našem okolí. Uslyšíme nejen faktografický obsah sdělení, ale můžeme si všimnout pojmů, intonace, řeči těla, jejíž doprovodná abeceda potvrzuje nebo vyvrací slyšitelné. Lidé se příliš nekontrolují a během verbální komunikace - vlivem neverbální řeči - na sebe prozradí více než by chtěli, aniž to tuší. A přitom tak rádi holdují verbalismu /řečnění/. Můžeme toho zneužít, ale dá se to především využít v pozitivní rovině. Při sociální percepci mohu být schopna adekvátně a flexibilně akceptovat, předjímat a realizovat rozvíjející se vztahy. /Fil.2;3/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a čtyři